דף בית / מאמרים / ממה מושפע שער המט"ח?

ממה מושפע שער המט"ח?

העידן בו אנו חיים הוא עידן גלובאלי, עידן בו הכל מתנהל ברמה בינלאומית ובעיקר בכל מה שקשור במסחר. פעם, מסחר היה בעיקר מקומי והיה מתנהל במטבע של אותה מדינה בלבד, אך היום חברות ותאגידים שונים כמו גם עסקים שנחשבים לקטנים עד בינוניים, מנהלים מסחר בין לאומי ועושים זאת באמצעות מטבעות זרים.

המונח מט"ח, הוא ראשי תיבות של מטבע חוץ, מטבע של מדינה זרה שנסחר אל מול המדינה המקומית. כך לדוגמא בישראל, השקל נסחר בבורסה אל מול מטבעות זרים כמו היין, הדולר, לירה שטרלינג ומטבעות נוספים.

מסחר במטבעת חוץ הוא מסחר גדול ומשוכלל, והוא מתבצע בעולם חמישה ימים בשבוע ו-24 שעות ביממה. הוא מתקיים על ידי בנקים, ממשלות ותאגידים גדולים והוא מתנהל על ידי מחשבים.

מי צריך בכלל מט"ח?

לפני שנבין ממה מושפע שער המט"ח, נבין למה צריך בכלל מט"ח. כפי שציינו העולם כיום הוא עולם גלובאלי בעיקר בכל מה שקשור במסחר, ויש חברות שונות כמו גם תאגידים שהעסקים שלהם חוצי יבשות וההתנהלות שלהן היא מול עובדים במדינות אחרות, ספקים במדינות שונות וכדומה, והם צריכים מטבע חוץ בשביל לשלם לכל אלו. כך גם בהשקעות בין מדינה למדינה, יש צורך במטבע חוץ בכדי שזה יקרה ובכדי שניתן יהיה להעביר את הכסף ממקום למקום. המסחר היום הוא גלובאלי בעיקרו, והוא דורש שימוש נרחב במטבעות זרים עבור סחורות לייצוא, סחורות לייבוא וכדומה.

המשתנים המשפיעים על שער המט"ח

שער המט"ח מושפע מכמה משתנים והוא נקבע על ידי המוכרים והקונים או במילים אחרות – ביקוש והיצע. יש שני מונחים שנוגעים להתחזקותו של מטבע או להיחלשותו – ייסוף ופיחות. כאשר המטבע המקומי חזק יותר זה אומר שהוא יכול לקנות יותר מטבעות זרים ומצב זה נקרא ייסוף. כשהמטבע המקומי יכול לקנות פחות מטבע חוץ והוא נחלש, מצב זה נקרא פיחות. המשתנים המשפיעים עם שער המט"ח הינם:

  • מאזן התשלומים – מאזן תשלומים הוא סך כל המטבע המקומי שזורם החוצה אל מול מטבע חוץ שזורם פנימה למדינה. במצב שיש איזון הכול בסדר אך כאין איזון זה אומר שהמשק חי על חשבון השקעות זרות או הלוואות, ויש לחץ של מוכרים בשוק המט"ח המקומי מה שגורם לפיחות של המטבע
  • דירוג הכלכלה המקומית – יש חברות שעוסקות בדירוג של מדינות שונות מבחינה כלכלית. כמובן שכשהדירוג גבוה זה משדר יציבות ומושך עוד ועוד משקיעים מה שמעלה את ערכו של המטבע המקומי, ולהיפך.
  • מצב פוליטי ובטחוני – גם למצב הפוליטי והביטחוני יש השפעה על שער המטבע המקומי. במידה ויש תקופה של חוסר יציבות פוליטית או ביטחונית המשק עשוי להיפגע מה שישפיע על המטבע.

שער המט"ח אם כן עשוי להשתנות בגלל גורמים שונים, ובסופו של דבר המוכרים והקונים שלו הם אלו שיקבעו אותו.

Comments

comments

אודות צוות האתר WindFall

Avatar

בדוק גם

למה כדאי למכור יותר דרך אתר אינטרנט?

5 / 5 ( 1 vote ) אם יש לכם מוצר או שירות כלשהו, המקום …

נגישות